שיעורים

לפרטים צור קשר
רון 'שפאץ' כהן הוא מורה מנוסה לחליל בנסורי עם ניסיון של מעל עשר שנות הוראה. מרבית תלמידיו לומדים לנגן על חליל הבנסורי וחוקרים בהדרכתו את האפשרויות המוסיקאליות הנרחבות שהכלי המופלא הזה מציע. מנגינה של מוסיקה קלאסית הודית בהתאם לאסכולת הנגינה של מורו ורבו Pandit Hariprasad Chaurasia דרך נגינה אתנית עכשווית וכלה באלתור והלחנה בסביבה של הרמוניה משתנה.

במשך השנים הוא לימד את רזי המוסיקה ההודית הקלאסית: זמרים, נגני כלי פריטה, קשת ונשיפה שונים מהמסורת ההודית וממסורות אחרות.

הוא מלמד במסגרת פרטית בפרדס חנה תל-אביב וירושלים וגם כחלק מצוות ההוראה של המרכז למוסיקה מן המזרח במוסררה ירושלים, הוא גם מרצה באקדמיה למוסיקה בירושלים.

שיטת ההוראה שלו שואבת את השראתה מהGuru Shishya Parampara מסורת ההוראה המפוארת של הוראת המוסיקה ההודית הקלאסית השמה דגש על הקשר הבלתי אמצעי והישיר בין מורה ותלמיד. לשיטה זו הוא הוסיף במשך השנים שיטות הוראה מקוריות המנגישים את המוסיקה ההודית הקלאסית לקהל המערבי/ישראלי ולסביבת הלימודים המקומית. הלימוד מתבצע הן בקריאת תווים והן בלימוד משמיעה שהיא שיטת הלימוד הראשית במסורת ההודית.

מלבד פיתוח ושכלול מיומנויות הנגינה על הכלי בהוראה משולבים פיתוח שמיעה, קצב ויכולות הלחנה ואלתור כחלק אינטגרלי מתהליך הלימוד ומתוך הסתכלות הוליסטית וכוללת של תהליך הלמידה אשר לא מגביל עצמו אל הוראת הכלי בלבד.

רון 'שפאץ' כהן משתמש בטכניקת הודיות מסורתיות כגון שירת תווים הsargam ושירת מקצבים konnakol בכדי לפתח אצל התלמידים יכולות וגמישות מוסיקאלית מירבית.

מצורפים תווים למספר קטעים הודים מסורתיים ועממיים ושיר ישראלי להנאתכם:

Dil to pagal hei – tanpura set to Dha
Hamsadhwani teen taal
קומפוזיציה בראגה יאמאן
שיר היקינטון