רון 'שפאץ' כהן - נגן בנסורי

קונצרט קסום אחד בלילה שלפני חזרתו ארצה מנדודים במזרח החדיר ברון 'שפאץ' כהן את האהבה הגדולה למוסיקה ההודית ולחליל הבנסורי. שנים מספר לאחר מכן מפגש אחד היה עתיד לשנות את מהלך חייו. זה היה בירושלים מאחורי הקלעים של בנייני האומה ב1997 שם הוא פגש את מי שעתיד להיות מורהו החלילן הדגול Pandit Hariprasad Chaurasia באותו המעמדChaurasia הסכים לקבל אותו כתלמיד וכך הוא עשה, הרחיק למומביי הרחוקה שם החל את הכשרתו כנגן בנסורי חליל הצד ההודי.

במהלך השנים הוא נע על הקו של הודו וישראל כשהוא לומד ומתמקצע בנגינה על הבנסורי ומשתלם בלימודי שירה וטבלה אצל מגוון מורים נוספים כדי לרכוש השכלה מוסיקאלית רחבה. הוא זכה במלגות לימודים ויצירה מטעם ארגון נכי צה"ל וNaan Dan Jain irrigation (חברה ישראלית בבעלות הודית התומכת בישראלים העוסקים בתרבות הודו).

לאורך השנים הוא הופיע במגוון הרכבים ועל מיטב הבמות בין השאר בפסטיבל ישראל, בספריה הלאומית, באוניברסיטה העברית, בשגרירות הודו ובמרכז סוזן דלאל.

חמוש בחלילי הבנסורי ובמומחיות שלו במוסיקה קלאסית הודית חבר שפאץ עם השנים למגוון נרחב של מוסיקאים בכדי ליצור יחד מגוון רחב של מופעים בהרכבים שונים ובסגנונות מגוונים הנטועים עמוק בתוך המסורת של המוסיקה ההודית הקלאסית אך מערבים ניחוחות של ג'אז ומוסיקת עולם ממסורות שונות מאפריקה ועד הבלקן.

מעבר לפעילות הבימתית שלו הוא מכשיר את דור העתיד של נגני הבנסורי בארץ במסגרת פרטית ובבית ספר למוסיקה מן המזרח במוסררה. מנחיל את האהבה למוסיקה ההודית הקלאסית בהוראה במסגרות שונות כמרצה באקדמיה למוסיקה בירושלים ובכיתות אומן במוסדות אקדמאים שונים ומגמות מוסיקה בתיכונים מובילים.

אהבה אשר נשמרה על אש קטנה במהלך לימודי התואר הראשון באוניברסיטה העברית לתואר ראשון בגיאוגרפיה ופילוסופיה אותו סיים בהצטיינות ותוך כדי הכשרתו כשף במסגרת עבודה במסעדת אוקיינוס המיתולוגית תחת השף אייל שני.

צרו קשר


aq_block_6

סדנאות וכיתות אמן

מפגשים המתמקדים בהשתתפות פעילה של התלמידים בתהליך היצירה והאלתור המרתק של המוסיקה ההודית. למידה והתנסות באלמנטים מלודים וקצביים. האזנה מודרכת למוסיקה הודית קלאסית. שימושים של מוסיקה הודית בסביבה מוסיקאלית מערבית.

aq_block_11

חוגי בית והרצאות

מפגשים מרתקים רב תחומיים המשלבים מוסיקה, הרצאה צפייה בקטעי וידאו וטעימות של מאכלים מסורתיים. מעבירים למשתתפים חוויה עשירה וייחודית של התרבות ההודית במגוון אפשרויות מגוונות.
 

aq_block_16

הרכבים והופעות

מוסיקה הודית קלאסית במגוון ציוותים אנושיים וכליים, הרכבים ופרויקטים מיוחדים בין מזרח מערב ובין מזרח ומזרח.
 
 
 


Latest Videos

Upcoming Performances